700 lat historii – Browar Namysłów

700 lat historii – Browar Namysłów

Jeden z najstarszych browarów w Polsce, z historią sięgającą 700 lat, nosi tę samą nazwę co miasto, w którym się znajduje.

W Browarze Namysłów dobrze odnajdą się wielbiciele piwa, architektury i historii. Dla tych pierwszych niewątpliwą gratką jest zobaczenie miejsca, gdzie od czasów Zygmunta Starego produkuje się piwo. Pierwsze wzmianki o wybudowaniu browaru i rozpoczęciu produkcji sięgają 1536 roku, jednak piwna historia tego miejsca jest znacznie dłuższa.

Już w XIV wieku w Namysłowie istniały browary miejskie, a prawo miasta do warzenia piwa pochodzi z 1321 roku. Kiedy jednak wzniesiono zamek, postanowiono wybudować tuż obok niego warzelnię, słodownię i resztę budynków niezbędnych do produkowania złotego trunku. Dlatego zarówno zamek jak i sam browar są ze sobą ściśle związane. Współdzielą wojenne historie, m.in. zniszczenie podczas potopu szwedzkiego, ale także bardziej radosne momenty odbudowy i unowocześniania zarówno architektonicznego jak i przemysłowego. Przez długi czas właścicielami zamku i browaru byli Krzyżacy, by ostatecznie sprzedać go na początku XIX wieku.

Potencjał browaru Namysłów w bliższych współczesności czasach zauważył mistrz piwowarski August Haselbach, który kupił budynki za kwotę 6275 talarów w 1862 roku. To właśnie on kilkadziesiąt lat później dokupił również zamek i scalił z nim browar. Rodzina Haselbachów produkowała piwo niemalże do końca II wojny światowej. Uciekając przed Armią Czerwoną wywieźli wgłąb Niemiec nie tylko należące do nich wartościowe dzieła sztuki, ale także znaczną część urządzeń i przyrządów browarniczych oraz receptury piwowarskie. Nie zniechęciło to jednak polskich władz, które już pod koniec 1945 roku uruchomiły ponownie Browar Namysłów.

Wielbiciele architektury i historii w Browarze Namysłów też odnajdą coś dla siebie. Do czasów współczesnych przetrwały XIX-wieczne budynki browarnicze. Sam średniowieczny zamek nie jest obecnie wykorzystywany. Piękną trójskrzydłową bryłę można jednak oglądać z zewnątrz. Wrażenia potęguje świadomość, że w tym samym miejscu przed wiekami przechadzali się Władysław Jagiełło, czy Kazimierz Jagiellończyk.

Na zamkowym dziedzińcu nadal można podziwiać zabytkową studnię z piaskowca, liczącą sobie już ponad 400 lat. Jej cokół ozdobiony jest maszkaronami i motywami roślinnymi. Nad otworem znajduje się daszek z rzeźbionym fryzem i głowami lwów.

Czy wiesz, że…

w Browarze w Namysłowie od ponad 100 lat funkcjonują nieprzerwanie otwarte kadzie fermentacyjne, które browar utrzymuje i pielęgnuje aby zachować wyjątkowy bukiet piwny. Kultywowanie tego tradycyjnego sposobu warzenia piwa wymaga od browaru sporo energii oraz wysiłku i jest trudniejsze niż wytwarzanie złotego trunku innymi metodami. Jednak to dzięki niemu drożdże mogą spokojniej pracować, ponieważ mają dużo większą swobodę (brak wysokiego ciśnienia jak w zbiornikach zamkniętych). To wszystko ma znaczenie dla jakości i smaku piwa.

Dojazd

Historia współczesna

Po II wojnie światowej zakład upaństwowiono i przywrócono produkcję. Jeszcze w 1945 r. utworzono Namysłowskie Zakłady Piwowarsko–Słodownicze, które w 1970 r. włączono do Opolskich Zakładów Piwowarsko–Słodowniczych.

W 1991 browar w Namysłowie usamodzielnił się. Utworzono spółkę Browar Namysłów Sp. z o.o. W 1998 większościowym udziałowcem w przedsiębiorstwie została rodzina Gostomskich. 10 marca 1999 związana z nią amerykańska grupa kapitałowa Chicago Poland Investment Group wykupiła 100% udziałów w spółce i pod nazwą Browar Ryan Namysłów rozpoczęła modernizację oraz walkę o rynek zbytu.

W latach 2007–2012 Browar Namysłów współpracował z rozlewnią JAKO Sp. z o.o. z Kokanina.

W 2013 rozpoczęła się pierwsza w historii Browaru Namysłów ogólnopolska kampania reklamowa. Jej tematem jest przedstawienie sztandarowej marki browaru – Namysłów Pils.

Namysłów Pils – edycja jubileuszowa

W 2014 Browar Namysłów wykupił browar w Braniewie, gdzie do dziś jest tam produkowane piwo Braniewo.

Zakład zatrudnia ponad 200 pracowników, co czyni z niego jednego z największych pracodawców w mieście. Jego roczna produkcja to ok. 2 mln hektolitrów piwa.

1 kwietnia 2019 Grupa Żywiec przejęła 100% udziałów Browaru Namysłów za 500 mln złotych, tym samym stając się jedynym właścicielem. Od tej pory Browar Namysłów jak i browar Braniewo wchodzą w skład Grupy Żywiec

informacje i zdjęcia pochodzą z wpisu do Birofilia.org oraz Wikipedii